Informacje o transformatorach - volt info

transformatory żywiczne

W niektórych zastosowaniach pożądany jest zwiększony

Idealny model transformatora zakłada, że ​​cały strumień wytworzony przez uzwojenie pierwotne łączy wszystkie zwoje każdego uzwojenia, w tym siebie. W praktyce niektóre strumienie przemierzają ścieżki, które

Informacje o transformatorach - volt info transformatory żywiczne
przenoszą je poza uzwojenia. Taki strumień nazywa się strumieniem upływu i powoduje indukcyjność upływu szeregowo z wzajemnie sprzężonymi uzwojeniami transformatora. Strumień upływu powoduje, że energia jest naprzemiennie magazynowana w polach magnetycznych i rozładowywana z każdym cyklem zasilania. Nie jest to bezpośrednio utrata mocy, ale powoduje gorszą regulację napięcia, co powoduje, że napięcie wtórne nie jest wprost proporcjonalne do napięcia pierwotnego, szczególnie pod dużym obciążeniem.

Tranformatory cieszą się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością. Dlatego transformatory są zwykle zaprojektowane tak, aby miały bardzo niską indukcyjność upływową. W niektórych zastosowaniach pożądany jest zwiększony upływ prądu, a długie ścieżki magnetyczne, szczeliny powietrzne lub boczniki magnetyczne mogą być celowo wprowadzone w konstrukcji transformatora, aby ograniczyć prąd zwarciowy, który będzie dostarczał.

Nieszczelne transformatory mogą być stosowane do zasilania obciążeń wykazujących ujemny opór, takich jak łuki elektryczne, lampy rtęciowe i sodowe oraz neony, lub do bezpiecznego przenoszenia obciążeń, które ulegają okresowemu zwarciu, takich jak spawarki łukowe. Szczeliny powietrzne są również używane do powstrzymania nasycenia transformatora, zwłaszcza transformatorów częstotliwości audio w obwodach, w których w uzwojeniach płynie składnik prądu stałego.


Co wiemy o prądzie?

Kiedy zapytamy małe dziecko co to jest prąd, na pewno nie da nam jasnej odpowiedzi. A czy dorośli potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czym jest prąd lub szeroko pojęta elektryka? Nie każdy przecież jest elektrykiem i ma wiedzę z tego zakresu. Jak się jednak okazuje informacji na ten temat jest bardzo dużo zarówno w fachowej literaturze, jak i wszechobecnym dziś Internecie. Zacznijmy więc od samego początku.
Prąd elektryczny według encyklopedii będzie uporządkowanym ruchem ładunków elektrycznych. Przepływ prądu towarzyszy nam od samego początku istnienia, choćby podczas burz i ich nieodłącznym elementem, jakim są wyładowania elektryczne. Również czynnościom komórek nerwowych zlokalizowanych w naszym ciele towarzyszy przepływ prądu.
Tranformatory natomiast to urządzenia, które służą do przenoszenia energii elektrycznej z jednego obwodu elektrycznego, na drugi. Każdy z nas na pewno miał okazję poznać jego uproszczoną budowę, a mianowicie rdzeń i uzwojenia, czyli cewki.
Nie od dziś wiadomo, że elektryka nie jest nauką dla każdego. Warto jednak znać choćby podstawy, aby przypadkiem nie spowodować tragedii. Z prądem bowiem nie ma zabawy, i może dojść do tragedii. Zwłaszcza dzieci nie powinny zbliżać się do gniazdek elektrycznych ani bawić się urządzeniami podłączonymi do prądu. Również podczas zakupu mieszkania warto wezwać elektryka, aby przyjrzał się instalacji elektrycznej pod kontem dalszej eksploatacji. Często bowiem słyszy się o różnych tragediach powstałych w skutek przebicia.


Człowiek nie jest zatem w stanie

Wiele osób obawia się, że stosunkowo bliska odległość transformatora od miejsca zamieszkania może być szkodliwa dla zdrowia. Wokół tej kwestii na przestrzeni lat pojawiło się wiele mitów i błędnych przekonań. Jaki wpływ na człowieka może mieć transformator i czy naprawdę jest czego się obawiać?

Transformator - potrzebny wynalazek, który budzi obawy

Pojawienie się transformatorów znacząco ułatwiło życie przeciętnego człowieka. Umożliwiają przenoszenie energii elektrycznej na znaczne odległości i to właśnie dzięki nim można oglądać telewizję czy też rozwijać zaawansowany technologicznie przemysł. Nie oznacza to jednak, że urządzenia tego typu nie mają wad.

Tranformatory wytwarzają pole magnetyczne, które może mieć istotny wpływ na stan zdrowia człowieka. Warto jednak pamiętać, że wiele innych przedmiotów i urządzeń codziennego użytku również jest odpowiedzialnych za powstawanie pola magnetycznego. Człowiek nie jest zatem w stanie uniknąć oddziaływania tych sił na jego organizm. Musiałby bowiem zrezygnować z korzystania np. ze sprzętu RTV, pralki, lodówki czy też komputera.

Regulacje prawne w Polsce dotyczące transformatorów

Władze Polski już w latach 80. zauważyły potrzebę uregulowania kwestii odległości stawianych stacji transformatorowych od zabudowań mieszkalnych. Transformatory mogą być budowane w pobliżu domów, jednak pole magnetyczne nie może być większe niż 1 kV/m, a stacje transformatorowe i linie energetyczne muszą znajdować się w określonej odległości od terenów zamieszkałych.